Local grommets take home half of trophies

EPIC RIDE: Jan Juc's Jazz Wylie surfs to victory on Sunday with an impressive 9.17 wave to place second overall in the girls under 16 Victorian Junior Surfing Titles. Pictures: Cahill Bell-Warren

Surf Coast and Bellarine grommets took home half the trophies in the Victorian Junior Surfing Titles, which concluded at Jan Juc on Sunday.

Jan Juc Beach served up a second consecutive day of excellent conditions, with powerful 2m swells groomed by favourable offshore winds.

Barwon Head’s Ellie Harrison and Jan Juc’s Ethan Huxtable won the girls and boys under 16 divisions respectively, after taking out two of three rounds each.

In the under 16 girls Jan Juc’s Jazz Wylie scored a huge 17 points including a weekend-high 9.17 wave to win the final round.

But the impressive total proved too little too late with Harrison already two wins ahead in the best-of-three series.

The reigning Australian under 14 champion Harrison finished the round on a total score of 13.17 before claiming this year’s under 16 Victorian trophy.

Huxtable notched up his second win of the series with a total of 12.40 to edge out Barwon Head’s Charlie Farrer (11.36).

Fellow Jan Juc grommet Willis Droomer scored 14.83 to beat Rye’s Willem Watson on 13.93 and record a clean sweep of the under 14 series.

Droomer dominated the competition with lightning-fast surfing to win his first Victorian title.

Torquay’s Angela Ball (10.07) missed out on the under 18 girls championship by just .9 of a point against Cape Woolamai’s Sage Goldsbury (10.97).

With the pair locked at one win each Ball made a fast start in the final round to take the lead.

But Goldsbury overcame her with a dynamic lip line re-entry finish on her winning 6.67 ride.

Jan Juc’s Indi White (14.94) fell less than a point short of Newhaven’s Codie Jeffrey (15.80) in the final round of the under 18 boys.

The championship is a key selection criterion for the Victorian Junior Surfing Team, which will compete at the Australian Junior Titles at Margaret River later this year.

Round 3 Results:

Under 18 Boys.

1st– Codie Jeffery (15.80 – Newhaven)

2nd– Indi White (14.94 – Jan Juc)

3rd– Bohdie Williams (11.33 – Pt. Lonsdale)

4th– Noah Clifford (10.84 – Jan Juc)

Under 18 Girls.

1st– Sage Goldsbury (10.97 – Cape Woolamai)

2nd– Angela Ball (10.07 – Torquay)

3rd– Lucy Naylor (7.13 – Pt. Lonsdale)

4th– Angelique Kefalas (4.84 – Jan Juc)

Under 16 Boys.

1st– Ethan Huxtable (12.40 – Jan Juc)

2nd– Charlie Farrer (11.36 – Barwon Heads)

3rd– Charlie Mahoney (10.87 – Barwon Heads)

4th– Asher Lens (8.16 – Jan Juc)

Under 16 Girls.

1st– Jazz Wylie (17.00 – Jan Juc)

2nd– Ellie Harrison (13.17 – Barwon Heads)

3rd– Emily McGettigan (7.47 – Jan Juc)

4th– Elise Franzose (3.80 – Pt. Lonsdale)

Under 14 Boys.

1st– Willis Droomer (14.83 – Jan Juc)

2nd– Willem Watson (13.93 – Rye)

3rd– Jack Bassett (11.63 – Barwon Heads)

4th– Remy Roberts (6.93 – Barwon Heads)

Under 14 Girls.

1st– Eva Bassed (13.17 – Sandy Point)

2nd– Sarsha Pancic (8.76 – Blairgowrie)

3rd– Isla Huppatz (8.33 – Jan Juc)

4th– Sara Hickson (7.77 – Rye)

Final Rankings – Victorian Junior Surfing Titles:

Under 18 Boys.

Victorian Champion – Codie Jeffery (Newhaven)

Runner Up – Cole Fox (Jan Juc)

3rd – Spencer Kay (Jan Juc)

Under 18 Girls.

Victorian Champion – Sage Goldsbury (Cape Woolamai)

Runner Up – Angela Ball (Torquay)

3rd – Angelique Kefalas (Jan Juc) & Lucy Naylor (Pt. Lonsdale)

Under 16 Boys.

Victorian Champion – Ethan Huxtable (Jan Juc)

Runner Up – Paddy Hughes (Jan Juc)

3rd – Charlie Farrer (Barwon Heads)

Under 16 Girls.

Victorian Champion – Ellie Harrison (Barwon Heads)

Runner Up – Jazz Wylie (Jan Juc)

3rd – Mia Huppatz (Jan Juc)

Under 14 Boys.

Victorian Champion – Willis Droomer (Jan Juc)

Runner Up – Jack Bassett (Barwon Heads)

3rd – Willem Watson (Rye)

Under 14 Girls.

Victorian Champion – Sarsha Pancic (Blairgowrie)

Runner Up – Sara Hickson (Rye)

3rd– Eva Bassed (Sandy Point)

Your first stop before buying a home. View the whole picture.